The Race is on

It’s election time again! Qualifying of candidates for the October 12, 2019 primary ended this afternoon at 5 p.m. The following candidates have qualified for local races within Terrebonne and Lafourche parishes.

Terrebonne 

BESE District 3



Sandy Holloway

Janice Perea

State Senator, District 20



Brenda Leroux Babin

Damon Baldone

Michael Fesi



Jerry “Truck”Gisclair

Shane Swan

State Senator, District 21



Bret Allain II

State Representative, District 51

Beryl Amedee



Clayton Voisin

State Representative, District 52

Jerome “Z”Zeringue



State Representative, District 53

Tanner Magee

Sheriff



Blayne “Bubba”Bergeron

Terry Daigle

Kyle Lirette



Mark Pitre

Jerri Smitko

Tim Soignet



Mike Solet

Clerk of Court

Theresa Robichaux



Assessor

Loney Grabert

Coroner



Victor Tedesco III

Parish President

Gordon Dove



David McCormick

Council Member, District 1

Lionel “Tony”Lewis Jr.



John Navy

Council Member, District 2

Wilfred “PJ”Allridge III



John Campbell

Carl “Carlee”Harding

Anthony Rainey Sr.



Richard Thompson

Clarence Williams

Council Member, District 3



Robert Boudreaux

Gerald Michel

Council Member, District 4


John Amedee

Thomas Dardar Jr.

Wayne Ingram



Council Member, District 5

Jessica Domangue

Christa Duplantis-Prather



Council Member, District 6

Darrin Guidry

Michael “Cuz”Prosperie



Council Member, District 7

Danny Babin

Al Marmande



Council Member, District 8

Kim Chauvin

Dirk Guidry



John Voisin

Council Member, District 9

Wallace Ellender III



Perry Naquin

Mike Pellegrin

Steve Trosclair



Lafourche

BESE District 3

Sandy Holloway

Janice Perea



State Senator, District 2

Troy Brown

“Ed”Price



State Senator, District 19

Gary Smith Jr.

State Senator, District 20



Brenda Leroux Babin

Damon Baldone

Michael Fesi



Jerry “Truck”Gisclair

Shane Swan

State Senator, District 21



Bret Allain II

State Representative, District 51

Beryl Amedee



Clayton Voisin

State Representative, District 52

Jerome “Z” Zeringue



State Representative, District 53

Tanner Magee

State Representative, District 54



Reggie Bagala

Ernest Boudreaux

Donny Lerille



State Representative District 55

Bryan Fontenot

Donovan Fremin



District Judge, 17thJudicial District Court, Division C

Marla Abel

Rene Gautreaux



Todd Joffrion

Sheriff

Craig Jaccuzzo



Thomas Rodrigue

Craig Webre

Clerk of Court



Annette Fontana

Assessor

Wendy Thibodeaux



Coroner

John King

Parish President



Archie Chaisson III

Joe Fertitta

Luci Sposito



Council Member, District 1

Jerry Jones

Burnell Tolbert


Jimmie Wilson

Earl Woods Jr.

Council Member, District 2



William “T-Boo”Adams

Niles Riche

Council Member, District 3



Michael Gros

Council Member, District 4

Aaron “Bo”Melvin



Council Member, District 5

Albert Martin Jr.

Jim Wendell



Council Member, District 6

Spence Cressionie

Corey Perrillioux



Council Member, District 7

Armand “Noonie”Autin

Council Member, District 8



Alces Adams

“D’Lynn”Boudreaux

Council Member, District 9



“Will”Lasseigne

Daniel Lorraine

Justice of the Peace, 1st Court



Desirea Rodrigue

If you plan to vote in the Fall primary, the following dates are of importance:

Voter registration deadline (in person or by mail) – September 11



Voter registration deadline (online at geauxvote.com) – September 21

Early voting – Sept. 28 – Oct. 5 (closed Sunday)

Deadline to request a ballot by mail (must qualify) – October 8



Deadline for ROV to receive mailed ballot – October 11, by 4:30 p.m.

Election Day – October 12 – polls open 7 a.m. – 8 p.m.